• Jaroslav Malý

Hradecká drbna: Královéhradecký kraj obdržel jen zhruba polovinu slibované vakcíny.

středa, 27. ledna 2021, 17:05

Do Královéhradeckého kraje pro tento týden přišlo o 40 procent slibované dávky vakcíny proti nemoci COVID-19 méně. Plata rozdělí Fakultní nemocnice Hradec Králové. Polovina bude proočkována v krajské metropoli, zbytek se rozdělí mezi krajské nemocnice a soukromou nemocnici ve Vrchlabí.


"Přišly tři plata vakcíny po 195 lahvičkách, z nichž se udělá 3510 dávek. Minulý týden to bylo pět plat, tedy 5850. Očkování dál probíhá, postupujeme podle množství vakcíny," řekl mluvčí Fakultní nemocnice Hradec Králové Jakub Sochor. Jde o vakcínu firmy Pfizer/BioNTech. Dávky by příští týden měla doplnit i očkovací látka od společnosti Moderna.


S nedostatkem vakcín od společnosti Pfizer se potýká celá Evropa. Společnost totiž snížila dodávky, aby mohla navýšit své výrobní kapacity. Kvůli nedostatku vakcíny v Královéhradeckém kraji hejtmanství stále čeká s otevřením velkých očkovacích center. To největší by mělo vzniknout právě v Hradci Králové. Firmu Pfizer už v minulosti označil Andrej Babiš (ANO) za nespolehlivou.


Ministerstvo doporučilo přerušit očkování

Ministerstvo zdravotnictví doporučilo přerušit na dva týdny očkování proti covidu-19 první dávkou a pozastavit rezervace. Vyhodnotit situaci v konkrétním regionu musí primárně krajský koordinátor.


"Přerušení očkování první dávkou a pozastavení rezervací na očkování první dávkou doporučuje ministerstvo zdravotnictví utlumit po dobu následujících 14 dnů," uvedla mluvčí ministerstva Barbora Peterová. Vyhodnocení situace v daném kraji podle ní náleží primárně krajskému koordinátorovi očkování.


Kraj dočasně omezí nábor zájemců

Zkrácení dodávek vakcíny proti koronaviru v Královéhradeckém kraji zatím očkování první dávkou nepřeruší. Výrazně to ale omezí rezervace zájemců o první vakcinaci. "Žijeme z dodávky na dodávku, pokud budou pokračovat v objemu jako tento týden, budeme nuceni výrazně omezit nábor nových klientů na první očkování. Co dostaneme vyočkujeme," řekl krajský koordinátor očkování a lékařský náměstek Fakultní nemocnice Hradec Králové Jaroslav Malý.


Kvůli zkrácení dodávek do regionu budou od příštího týdne na jednom ze sedmi očkovacích míst výrazně omezeny první dávky.

V Královéhradeckém kraji očkuje hradecká nemocnice, pět krajských nemocnic a soukromá nemocnice ve Vrchlabí. Kromě toho vyjíždějí do zařízení pobytových sociálních služeb mobilní očkovací týmy. K dnešnímu dopoledni podali zdravotníci v hradeckém kraji celkem 11 tisíc dávek vakcíny.

51 zobrazení0 komentářů