• Jaroslav Malý

Lékový záznam

Pokud všechno dobře půjde, budou mít zdravotníci nástroj, který pomůže v Česku zachránit desítky možná i stovky životů ročně. Ten nástroj se jmenuje lékový záznam. Na konci července jsem schválení nového zákona s institutem lékového záznamu podpořil a Senát zákon schválil. Je to jednoduché opatření, které umožní ošetřujícím zdravotníkům zjistit, jaké léky daný pacient bere a zabrání se tak špatným kombinacím. Pár čísel:

1️⃣ V letech 2007 až 2017 došlo v ČR k více než 3,5 násobnému nárůstu počtu hospitalizací v důsledku nesprávného užívání léků. To je opravdu velké číslo.

2️⃣ V Česku neexistují data o počtu nežádoucích interakcí mezi léky, ale ve Velké Británii se takové interakce týkají asi 7 % pacientů. U nás to nebude o mnoho jiné. 3️⃣ Odhaduje se, že ročně by tento institut mohl zachránit až 200 lidských životů. Samozřejmě, je to kvalifikovaný odhad, ale i kdyby lékový záznam pomohl zachránit byť jediný život, ten zákon za to stojí. Doteď se lékaři i lékárníci museli spoléhat jen na informace od pacienta. A když někdo bere třeba 10 léků denně, začne se v tom sám ztrácet. A to nemluvím o záchranářích, kteří se velmi často dostávají k lidem v bezvědomí, kteří jim o tom, co berou za léky, nic neřeknou. Náklady jsou prakticky nulové, protože technicky lékový záznam navazuje na již fungující e-recept. Lékový záznam neobsahuje pouze specifikaci léku, ale také identifikuje lékaře, který lék předepsal, lékárníka, který lék vydal nebo poskytovatele zdravotních služeb, v rámci jehož činnosti byl lék podán. Zákon počítá se automatickým souhlasem pacienta s nahlížením oprávněných osob do jeho lékového záznamu, pokud pacient sám aktivně nevysloví nesouhlas. Jde tedy o tzv. opt-out režim a týká se lékařů. U lékárníků Senát zvolil tzv. opt-in režim, tedy že pacient musí sám lékárníkovi aktivně udělit souhlas k tomu, aby se podíval, co všechno bere. No, za mě klidně mohli automatický souhlas k nahlédnutí do lékového záznamu dostat i lékárníci, ale ostatní kolegové měli obavu z přílišné benevolence zákona k ochraně osobních údajů. Jednoduše, aby záznam pacienta vyžadoval v případě lékárníka souhlas, aby automatický přístup k detailním informacím o užívání léků nemělo tolik lidí. Uvidíme, co na to řeknou kolegové poslanci, kam se zákon v září s touto změnu vrátí. A ještě pár detailů: ☑️ Lékaři budou moci nahlížet do lékového záznamu 5 let zpětně. ☑️ Lékárníci budou moci nahlížet do lékového záznamu 1 rok zpětně. ☑️ Doufám, že vše půjde hladce a v roce 2020 už bude zákon platit. Jsem hodně zvědavý, jak zákon bude fungovat. Pečlivě budu sledovat aplikaci zákona především u záchranářů, protože tam si myslím, že bude mít největší účinnost. Zároveň jsem přesvědčen, že zákon omezí duplicity v předepisovaných lécích, zabrání chybám v d️️️ávkování a nežádoucím kontraindikacím. Hezké léto všem.

1 zobrazení0 komentář

Prof. MUDr. Jaroslav Malý, CSc

© 2021 Jaroslav Malý

Zadavatel: Jaroslav Malý

Zpracovatel: Eliška Oberhofnerová

  • Facebook Clean Grey
  • Šedý Instagram Icon
  • Šedý YouTube Icon

Proudly created with Wix.com