• Jaroslav Malý

Velikonoční nadílka pomoci od firem i jednotlivců

Aktualizace: 14. dub 2020

Začaly nám Velikonoce, svátky během nichž křesťané oslavují zmrtvýchvstání Krista a ostatní příchod jara. Současná karanténní situace celkem jasně naznačuje, že tradiční kolednické Velikonoční pondělí letos proběhne velmi nestandardně. S trochou nadsázky však musím konstatovat, že zdravotnická zařízení a zařízení sociálních služeb jsou na takové „koledě“ už bezmála měsíc. Nejde o zdobená vajíčka ani pamlsky všeho druhu, mluvím o ochranných pomůckách a dalších věcech, které v epidemické situaci chybějí. Jakkoli je situace vážná a materiální nedostatek tísnivý, mnoho situací, kterých jsem byl v uplynulých týdnech svědkem, mi vdechly víru v občanskou soudržnost, energii do žil a některé mě dokonce až dojaly (věřte nebo ne, ale ostřílený lékař mého věku už se tak snadno nedojme). Dovolte mi malé shrnutí.

Pomoc od institucí

- Veolie a Královéhradecká provozní darovaly 500 000 na plicní ventilátor, 1,2 mil na další ochranné prostředky; nadto věnovali FNHK tisícovku ochranných štítů na obličej - od Sdružení dobrovolných hasičů Humburky dostala fakultka přes 250 ručně šitých bavlněných roušek - Další dodávky ochranných štítů do FNHK dodává například Věznice Pardubice, Univerzita Hradec Králové společně s firmami Trilab, Deeplab, Industra a Technologické centrum Hradec Králové v iniciativě Hradecký štít. Další iniciativu koordinuje SŠ a VOŠ Aplikované kybernetiky v Hradci Králové. Do iniciativ se mohou zapojují a mohou dále zapojovat také další majitelé 3D tiskáren.

Pomoc občanů:

- Nemocnice dostala od veřejnosti v součtu tisíce textilních roušek, které rozděluje mezi své zaměstnance a které pomáhají ušetřit běžně užívaný zdravotnický materiál, kterého je nyní v celé Evropě akutní nedostatek. - Nemocnici podporují také provozovatelé obchodů a dalších firem, kteří dodávají občerstvení pro zaměstnance. Například minulý týden dovezli dobří lidé z projektu Pomáháme sestřičkám na 500 zdravých a chutných svačin pro sestry

- Obědy a nápoje dodává do nemocnice také restaurace Park Golf (možná jich je víc, já vím o této). Funguje to tak, že restaurace vybírá peníze od široké veřejnosti a za ty pak pro nemocnici vaří. Nejenže to pomáhá nemocnici zůstat v co nejlepší formě, ale výrazně to pomáhá i těm restauratérům, protože nemusí zavřít kuchyň a nechávat kuchaře doma. - Začátkem tohoto týdne jsem u nás na hematologii zahlédl mísu buchet výstavních buchet. Ptám se, co to je a kde se to tam vzalo. Prý dar pro sestřičky na ambulanci IV. interní hematologické kliniky. Kdybyste viděli, jakou měly sestřičky radost.

Já sám jsem v posledních dnech využil příležitosti pomoct seniorského domu Domov U Biřičky. Nadační fond transplantace kostní dřeně u malignit, jehož jsem statutárním orgánem, jim sehnal a věnoval 500 respirátorů třídy FFP2.

Pomoct jim můžete i vy. Podpořit jeho zaměstnance a klienty finančními prostředky na nákup ovoce, tabletových vitamínů apod., učiňte tak na transparentní účet 2901791873/2010. Ochranných pomůcek nyní mají zatím dostatek. Situaci tam zvládají profesionálně a bez nervozity. V současné době u nich není nikdo s pozitivním nálezem na Covid-19, tak jim držme palce, aby to tak vydrželo. Kdyby to nedej bože změnilo, mají pro ten případ vyhrazené celé jedno patro.

Klidné svátky!

7 zobrazení0 komentář

Prof. MUDr. Jaroslav Malý, CSc

© 2021 Jaroslav Malý

Zadavatel: Jaroslav Malý

Zpracovatel: Eliška Oberhofnerová

  • Facebook Clean Grey
  • Šedý Instagram Icon
  • Šedý YouTube Icon

Proudly created with Wix.com