• Jaroslav Malý

Přijde druhá vlna, anebo nepřijde?

Jistě dobře víte, že na tuto otázku nelze v tuto chvíli s jistotou odpovědět. Ani kladně, ani záporně. Všichni jistě doufáme, že nepřijde. Avšak vzhledem k tomu, že jinde ve světě covid-19 nadále bují a virus se ukázal být celkem nezávislý na změnách počasí a teplot, přišlo by mi nerozumné spoléhat, že se nás to netýká. Na zhoršení stavu musíme být připravení.

Proto jsem si zjišťoval, jak je na tom naše hradecká fakultní nemocnice se zásobami ochranných pomůcek, jejichž nedostatek byl jedním z hlavních mediálních témat letošního března a dubna. Zjistil jsem, že je to docela dobré. Pro případ krizové situace máme skladem dostatečné množství materiálu na to, aby naše zdravotníky ochránil na několik měsíců.


Důležitým pojmem je zde tzv. „kritická měsíční spotřeba“. Tím je myšlena spotřeba materiálu při krizovém stavu, jaký jsme zažili letos na jaře. Tato kritická měsíční spotřeba činí pro FN HK 100 000 respirátorů třídy FFP2 – těch má FN momentálně na skladě okolo 300 000. Pro oddělení intenzivní péče a několik dalších pracovišť, kde je nutné používat respirátory FFP3 s vyšším stupněm ochrany, je kritická měsíční spotřeba stanovena na 9 tisíc kusů, přičemž FN jich má k dispozici 10 tisíc. V dostatečném množství je nemocnice zásobena také dalšími ochrannými pomůckami, jako jsou roušky nebo ochranné štíty.


Momentálně jediným pacientem ve fakultní nemocnici s pozitivním testem na covid-19 je žena, která k nákaze přišla v trutnovské nemocnici. Z informací, které mám k dispozici, je většina nových případů importovaných ze zahraničí. Jde například o agenturní pracovníky z východní Evropy, kde stačí aby byl jeden nakažený a mohou to od něj dostat všichni spolucestující. Agenturní pracovníci by měli být všichni testování už na hranicích. Riziko, že se na naše území dostanou nakažení ze zahraničí je však stále vysoké. U agenturních pracovníků je navíc nesmírně obtížné jejich trasování, protože o nich většinou máme velmi málo informací o jejich pohybu. Není pochyb o tom, že česká ekonomika sezónní pracovníky potřebuje. České úřady by však měly důkladně testovat všechny, kdo do Česka přijíždějí ze zahraničí.


Zkrátka, musíme se s těmi výzvami dnešní doby naučit normálně žít. Obezřetnost, pečlivější hygiena, naslouchání doporučení odborníků, to vše se postupně učíme zahrnout do svého každodenního provozu. Přeji nám všem, abychom v tom nepolevili. Udržujte pozitivní myšlení a opatrujte se.

Hezké léto :-)

11 zobrazení0 komentář

Prof. MUDr. Jaroslav Malý, CSc

© 2021 Jaroslav Malý

Zadavatel: Jaroslav Malý

Zpracovatel: Eliška Oberhofnerová

  • Facebook Clean Grey
  • Šedý Instagram Icon
  • Šedý YouTube Icon

Proudly created with Wix.com