• Jaroslav Malý

Pacienti nemohou být rukojmí!

𝐒𝐩𝐨𝐫 𝐨 𝐭𝐨, 𝐤𝐝𝐨 𝐦𝐚́ 𝐨𝐝 𝐥𝐞𝐝𝐧𝐚 𝐯𝐲𝐝𝐚́𝐯𝐚𝐭 𝐧𝐞𝐬𝐜𝐡𝐨𝐩𝐞𝐧𝐤𝐲, 𝐛𝐲 𝐦𝐨𝐡𝐥 𝐝𝐞̌𝐥𝐚𝐭 𝐳 𝐩𝐚𝐜𝐢𝐞𝐧𝐭𝐮̊ 𝐫𝐮𝐤𝐨𝐣𝐦𝐢́

Již několikrát jsem se věnoval tématu eNeschopenek. Od 1. ledna by měli lékaři pacientům vydávat tzv. eNeschopenky namísto klasických papírových dokladů o dočasné pracovní neschopnosti. Nad rámec nejistoty spojené se startem projektu, který se připravoval devět let, se v posledních týdnech objevují informace o tom, že praktičtí lékaři a jejich organizace se chystají e-neschopenky bojkotovat. Prý kvůli administrativní zátěž spojené s jejich vystavováním, za kterou praktičtí lékaři navíc nedostávají zaplaceno.

Co si o tom myslím já? 👨‍🔬

Když neschopenku pacientovi z nějakého důvodu nevystaví ambulantní specialista a pak mu ji odmítne vystavit také praktik, z pacienta se stává rukojmí v politickém boji. Což k němu podle mě není fér.

V protestní výzvě, která koluje mezi praktickými lékaři se píše: „Od 1. 1. 2020 nesmí žádný praktický lékař vystavit neschopenku, pokud sám nestanovil diagnózu a sám daného pacienta neléčí.“ Výzva nabádá ke striktnímu dodržování zákona, který říká, že neschopenky vystavuje lékař kromě pohotovosti a záchranky ve své odbornosti a na základě ošetření. To znamená, že by neschopenky měli vystavovat také ambulantní specialisté. V praxi však specialisté často posílají pacienty pro neschopenky k praktikům. To nejspíš všichni znáte.

Jakkoli celkem rozumím snaze praktických lékařů vyvázat se nyní u příležitosti změny v systému neschopenek z práce, za kterou nejsou zaplaceni, nemohu souhlasit se způsobem, jakým chtějí svého cíle dosáhnout. Snadno může docházet k situacím, kdy bude pacient, místo aby se doma léčil, běhat z ordinace do ordinace a zase zpátky ve snaze získat doklad o pracovní neschopnosti. Jako horký brambor. Sem a tam.

Protestní výzva dále tvrdí, že pacientům by mělo stačit po odmítnutí praktikem do ordinace specialisty pouze zavolat a specialista neschopenku vystaví elektronicky a papírová kopie se k pacientovi dostane dodatečně.

Považuji to za alibismus. Myslím, že většina pacientů o této možnosti zatím vůbec neví a nikdy to takto nedělali. V praxi si dokážu velice dobře představit pacienta, kterého specialista pošle pro neschopenku k praktikovi, ten ho odmítne a pacient pak vůbec neví, co si má počít. Před několika týdny jsem se s dotazem na tuto situaci obrátil na Ministerstvo práce. Odpověď jsem bohužel zatím neobdržel. Třicetidenní lhůta ještě běží, tak to snad ještě dopadne :) Dám pak vědět.

Podle mého soudu by bylo lepší, kdyby praktičtí lékaři nebyli ve svém protestu takto tvrdí a jako prioritu vnímali především zájem pacienta. O celé věci je potřeba jednat a najít kompromis, který bude fér nejen k lékařům, ale také pacientům. Tento typ protestu na pacienty podle mého soudu zapomíná. Namísto protestů bych ocenil věcnou diskuzi dotčených stran. Řešení se určitě dá dobrat smírnou, diplomatickou cestou.

Povinnosti vystavovat e-neschopenky vstupuje v platnost 1. ledna 2020. Na mnoha místech včetně Fakultní nemocnice Hradec Králové běžel projekt v testovacím režimu. Ostrá verze softwaru bude k dispozici až od 1. ledna. Ve FNHK proběhlo několik školení, aby lékařští specialisté uměli e-neschopenky vystavovat. V režimu dočasné pracovní neschopnosti je v Česku běžně okolo 200 tisíc lidí.


0 zobrazení0 komentář

Prof. MUDr. Jaroslav Malý, CSc

© 2021 Jaroslav Malý

Zadavatel: Jaroslav Malý

Zpracovatel: Eliška Oberhofnerová

  • Facebook Clean Grey
  • Šedý Instagram Icon
  • Šedý YouTube Icon

Proudly created with Wix.com