• Jaroslav Malý

V Královéhradeckém kraji se začíná očkovat vakcínou AstraZeneca.

pátek, 12. února 2021, 18:05

Královéhradecký kraj je jeden ze tří krajů, který začal očkovat vakcínou společnosti AstraZeneca. První očkování proběhlo už včera na Trutnovsku. Některé nemocnice například ve Středočeském kraji vakcínu odmítli, pochybují o její kvalitě. Kromě našeho regionu se touto vakcínou očkuje i v Jihlavě a Kolíně.


4.600 dávek vakcíny společnosti AstraZeneca dorazilo do Fakultní nemocnice Hradec Králové už v pondělí. Odtud jich bylo zhruba 2,5 tisíce posláno do Trutnova. „První dávky této vakcíny dostali pacienti včera právě v Trutnově,“ řekl krajský koordinátor očkování Jaroslav Malý. Hradecká nemocnice aplikuje první dávky této vakcíny v sobotu.


Pochybnosti o kvalitě vakcíny

Některé nemocnice například ve Středočeském kraji vakcínu odmítli kvůli její kvalitě. Některé studie uvádí, že má vakcína nižší účinky než ta od konkurenčních firem. Účinnost vakcíny AstraZeneca je podle agentury AFP 70 procent, což je méně než v případě vakcín firem Pfizer/BioNTech a Moderna, které mají účinnost přes 90 procent.


AstraZeneca ale využívá tradičnějších technologií, což usnadňuje výrobu vakcíny, která se nemusí skladovat v hluboce zmraženém stavu, díky čemuž je vhodnější pro masové očkovací kampaně.

Světová zdravotnická organizace i tak vakcínu doporučuje. I přes pochybnosti ohledně účinnosti proti takzvané jihoafrické mutaci koronaviru. Nižší účinek může mít vakcína i u lidí nad 65 let.

36 zobrazení0 komentářů