• Jaroslav Malý

Veřejné slyšení - kouření

Začátkem září proběhlo v Senátu veřejné slyšení na téma ekonomiky kouření. Coby členovi senátního Výboru pro zdravotnictví a sociální politiku mi bylo ctí podílet se na jeho organizaci a přispět troškou svých postřehů do mlýna.

Experti na tabákovou závislost a její ekonomické dopady se vesměs shodli na tom, že státu se finančně vyplatí zvyšovat spotřební daně z tabáku a zavádět další nástroje, které dělají kouření méně atraktivní.

Velmi mě těší, že tolik odborníků z Čech i ze světa dostalo příležitost vysvětlit některé ekonomické aspekty závislosti na tabáku právě na půdě Senátu. Věřím, že lepší orientace v této problematice nám dává do ruky účinnější nástroje, jak v boji s touto společenskou nemocí uspět. Je zajímavé, do jaké míry se liší ekonomické prognózy tabákových společností od analýz odborné veřejnosti. Dnešní řečníci se shodli na tom, že vyšší zdanění a nástroje jako unifikace cigaretových krabiček vedou ke snížení spotřeby tabáku. Věřím, že u dospělých kuřáků, kteří mají na tabáku silnou závislost, to nebude tak patrné. Ale jde přece také o to konečně zneatraktivnit kouření pro děti a mladistvé. Většina kuřáků se na tabák naučí v období dospívání a této zbytečné závislosti se pak už nemusí nikdy zbavit. Věřím, že krabička cigaret, která je drahá a navíc fádní, zaměnitelná a ošklivá, bude o dost menším lákadlem. Nevím, jestli jsou tyto nástroje dostačující. Jako společnost bychom především měli pracovat na tom, aby kouření ztratilo ten naprosto iracionální punc nezávislosti a svobody, který nám tabákové firmy pomocí reklamy vštípily v předchozích dekádách. Jsem přesvědčený, že na tomto krajně nezdravém a nákladném zlozvyku není svobodného ano nezávislého vůbec nic. Je mi jasné, že kuřáky touto svou rétorikou spíše nepotěším. Jsem na to zvyklý. Kdo mě zná, ví že jsem z pozice interního lékaře dlouhodobým bojovníkem proti kouření. U nás v hradecké nemocnici se smí kouřit jen na několika vybraných místech, což byl můj nápad. Nekuřáků se toto téma naštěstí netýká. Zarytých kuřáků se to nejspíš také moc nedotkne. Rád bych se však zeptal odnaučených kuřáků, co je přimělo přestat a co jim s odvykáním pomohlo. Hm? :)

0 zobrazení0 komentář

Prof. MUDr. Jaroslav Malý, CSc

© 2021 Jaroslav Malý

Zadavatel: Jaroslav Malý

Zpracovatel: Eliška Oberhofnerová

  • Facebook Clean Grey
  • Šedý Instagram Icon
  • Šedý YouTube Icon

Proudly created with Wix.com